• Şirintepe Aile Sağlığı Merkezi
    • Telefon : 0222 335 35 88
    • Şirintepe Aile Sağlığı Merkezi
    • Telefon : 0222 335 35 88
    • Şirintepe Aile Sağlığı Merkezi
    • Telefon : 0222 335 35 88
Saha Çalışma Günü

Dr. Harika GÜNEŞ           (Salı günleri öğleden sonra)
Dr.Osman TATLISÖZ        (Çarşamba günleri öğleden sonra)
Dr. Zehra Elif FİDAN        (Perşembe günleri öğleden önce)
Dr. Fatih AYKAÇ              (Perşembe günleri öğleden sonra)
Dr. O'Ben Çiğdem İNAN   (Çarşamba günleri öğleden sonra)
Dr. H.Figen AYKAÇ           (Salı günleri öğleden sonra)
Dr. Muhittin AKSOY        (Perşembe günleri öğleden sonra)
Takvim
FOTO GALERİ

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Çocuklarda Beslenmenin Önemi
Beslenme, ağız yoluyla alınan yiyeceklerin, mide ve bağırsaklardan geçerek önce sindirilmeleri sonra sindirilen yiyeceklerden açığa çıkan yağ, şeker, protein, vitamin ve mineral gibi besin maddelerinin vücut tarafından kullanılmasıdır.
 
Erişkinler için beslenmenin amacı, canlılığı belirleyen hayati bulguların ve yaşamın devam ettirilmesidir. Canlılığı belirleyen bulgular, vücut ısısı, nabız (kalp atışı sayısı), solunum ve kan basıncı (tansiyon)olarak sayılabilir.  Ancak, çocukluk yaş grubunun en temel ve belirleyici özelliği büyümedir. 
 
Büyüme, anne karnında başlar ve 18 yaşına kadar devam eder. Bebek anne karnında, bir hücreden 3-3.5 kilo oluncaya kadar büyür ve dünyaya gelir. Dünyaya gelen her bebek, doğumdan sonra da  büyümeye devam eder. Boyu uzar, vücut ağırlığı artar. Zaman zaman büyüme hızında  azalma olsa  da büyüme, erişkin yaş grubuna kadar devam eder. Büyümenin durması ile birey, çocukluktan erişkinliğe geçmiş olur.
 
Büyüme ve beslenme arasındaki ilişki çok belirgindir. Yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuklar, sağlıklı büyüyemezler. Büyüme enerji (şeker, yağ), protein, mineral ve vitamin gerektiren bir biyolojik olaydır. Bunlar ise ağızdan alınan yiyeceklerden temin edilir. 
 
Örneğin, büyüme sürecinde yeteri kadar protein alamayan çocuklarda büyüme geriliği gelişir. Benzer şekilde, A vitamini veya çinko alımı kısıtlanmış çocukların da büyümeleri geri kalır. Bu örnekleri arttırmak mümkündür. İşte bütün bu nedenlerle, çocuklarda beslenmenin en önemli amaçlarından biri, büyümenin en uygun koşullarda devamlılığını sağlamaktır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuk yeterli de büyüyemez.
 
O halde; çocuklarda beslenme, çocuğun en uygun koşullarda büyümesini sürdürmesi ve beslenme yetersizliklerinin önlenmesi açısından önemlidir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret37126
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.022431.1467
Euro33.621833.7565
Hava Durumu
Saat